Fekélykezelés

Fekélykezelés a budapesti VP-Med Egészségcentrum és Oktatási Központban! 

A krónikus vénás betegségek legsúlyosabb formája, késői szövődménye a lábszárfekély kialakulása. Ez típusosan a belboka területén jelenik meg és az úgynevezett krónikus vénás elégtelenség (KVE) végstádiumát jelenti. A betegek kórelőzményében évek, évtizedek óta fennálló visszértágulat, esetleg többszöri visszérműtét, mélyvénás trombózis és a lábszár alsó harmadában megjelenő, fokozatos terjedést mutató bőrelváltozások szerepelhetnek. Az érintett terület bőre fokozottan pigmentált, elszíneződött, később elfehéredik, a bőr elvékonyodott, a bőr alatti kötőszövet megvastagodott, az érintett terület sokszor igen fájdalmas, gyakran gyulladt, az egész lábszár megduzzadt, ödémás. Kis sérülés hatására, vagy akár spontán is felületes, gyulladásos környezetű fekélyek alakulnak ki, melyek nehezen gyógyulnak, fájdalmasak. A sebek nem megfelelő kezelés esetén felülfertőződhetnek.

A fekély-, illetve sebképződés másik legfontosabb oka az alsó végtagi érszűkület. Ezek a sebek általában reakciómentes környezetű, legtöbbször fájdalmas bőrelváltozások, szövetelhalások. A sebek kialakulását megelőzően több-kevesebb ideje már jelentkeznek a betegnél az érszűkületre jellemző járási panaszok (az ún. dysbasia, “kirakat-betegség”), a végtag sápadt, fájdalmas, gyakran érzészavarral társul. A sebek a vérkeringés zavara miatt kialakuló oxigénhiány következtében mélyek, üszkösek. Előfordul még kevert típusú fekély, ahol a verőeres keringészavarhoz a vénás keringés elégtelensége is társul, ezek gyógyítása a legnehezebb feladat. Artériás keringészavar esetén a helyi sebkezelés mellett elsődleges a verőeres keringés helyreállítása, mert csak így van esély a gyógyulásra. Ehhez komplex érsebészeti kivizsgálásra, majd a megtalált érelváltozások katéteres vagy műtéti korrekciójára van szükség, melyhez ambulanciánknak megfelelő klinikai háttér áll rendelkezésére. Az ambuláns betegvizsgálat kapcsán minden ezzel kapcsolatos kérdésre választ adunk.

A krónikus, tisztán vénás eredetű fekélyek kezelése a kiváltó vénás alapbetegség típusától függően változó, de valamennyi kezelési mód kiegészítendő az úgyenevezett bázisterápiával, amely kompressziós kezelésből és aktív mozgásból áll. A kompressziós kezelés duzzadt, oedemás végtagon rugalmas pólya rendszeres viselését jelenti, ha a végtag duzzanata megszűnt, visszanyerte megszokott formáját, a kompressziós harisnya jelent kényelmes megoldást. A kompressziós kezelés alapvető fontosságú a károsodott vénás visszaáramlás támogatásában, a funkciójukat elvesztett billentyűk szerepének pótlásában.

Budapesti rendelőnkben különböző típusú rugalmas pólyák és helyben megvásárolható, kiváló minőségű kompressziós harisnyák állnak minden méretben betegeink rendelkezésére, szükség esetén akár biztosító által támogatott formában is, így a kezelést rögtön megkezdhetjük, nem szükséges további sorban állás a gyógyszertárban vagy gyógyászati segédeszköz boltban!

A fenti kezelést gyógyszeres terápia egészíti ki: a vénafal áteresztőképességét csökkentő szerek, az alvadási viszonyokat szabályozó szerek, trombocita aggregáció gátló szerek, az oedema kiürülését fokozó szerek, a nyirokkeringést serkentő szerek és a mikrocirkulációt javító készítmények adhatók, akár kombinációban is.

A fekélyek helyi sebészi kezelése feltétlenül szükséges. A sebek és a sebkörnyék megtisztítása, fertőtlenítése után magának a sebnek a kitisztítása, a pörkök eltávolítása következik. Kiváló minőségű, nagy nedvszívó képességű, modern kötszereink ideális sebgyógyulási viszonyokat teremtenek, ezek alkalmazását az első kötözés során betegeinknek megtanítjuk. E kötszerek használata esetén semmilyen sebhintőpor vagy sebkenőcs használata nem indokolt.

 
Gyakran ismételt kérdések
további kérdések
Mikor szükséges a visszérműtét?
Fekélyt megelőző állapotokban kétség kívül egészségügyi kockázatot jelent a visszeresség. Egyéb helyzetekben, a láb nehezedése, dagadása, görcsei illetve esztétikai okokból javasolt a műtét.
Mi az a pszichoterápia?
Egy gyógyító célú beavatkozás közvetlen kommunikáció segítségével, bizalmi viszony egy hivatásos segítő személlyel. Több szempont szerint is fel lehet osztani: lehet tünetre irányuló, támogató, tehermentesítő, illetve konfliktusra irányuló, konfrontáló, elvárásokat támasztó módszerek. Szeretne többet tudni a témáról? Kattints ide: https://vpmed.hu/szolgaltatasok/psziche-terapia/
Maradandó-e a kezelés?
Az utóbbi évtizedekben rengeteget fejlődött az orvostechnika. Ennek köszönhetően kezeléseink eredménye hosszú távon nem különbözik a hagyományos műtéti eredményektől, ráadásul modern eszközeinkkel lényegesen kisebb a műtéti megterhelés és a kockázat!
Mi az oka a visszeresség kialakulásának?
Kialakulása egyrészt örökletes, tehát a nagyszülők fontos szerepet játszhatnak benne! Az oka, hogy az erekben lévő billentyűk nem zárnak tökéletesen, így visszaáramlik a vér, amelytől az érfal kitágul, és a benne lévő vér pangásához vezet. Az örökletességen túl a mozgáshiány és a túlsúly is hozzájárulhatnak a kialakulásához. A panaszokkal érdemes minél gyorsabban szakemberhez fordulni!
Fájdalmas?
A modern technológiával történő visszérkezelések előnye (pl. lézeres kezelés), hogy szinte alig járnak fájdalommal, esetleg enyhe csípő érzés jelentkezhet. Ezenkívül minimális a műtét utáni bevérzés a szövetek között, így minimális a sebfájdalom.
Mi történik, ha nem távolítjuk el a tágult visszeret?
A tág visszérben felhalmozódó vér keringése lassú, ezért könnyebben trombotizál, mint az egészséges véna. A tartósan magas vénás nyomástól pigmentáció, fekély kialakulásának veszélye áll fenn. Azonban e szövődmények kialakulása előre nem megjósolható, kompressziós kezeléssel a trombózis és fekély kialakulásának rizikója jelentősen csökkenthető.
Okoz-e égési sérülést a lézer?
A Dr. Szabó Attila által alkalmazott lézer nem okoz égési sérülést, hiszen a lézer fénye a bőr felsőbb rétegein akadálytalanul képes áthatolni, azt nem károsítja. A lézeres kezelés előnye, hogy szinte teljesen fájdalommentes, ráadásul a kezelés után pár nappal már munkába lehet állni. Többet szeretne tudni? Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Hogyan történik az érzéstelenítés lézeres és RF műtétnél?

Helyi érzéstelenítést alkalmazunk, szükség esetén intravénás érzéstelenítéssel kiegészítve. A műtét során a lézerszál vagy rádiófrekvenciás (RF) katéter bevezetése előtt az operált területet hígított helyi érzéstelenítő oldattal fecskendezzük körbe, a pontos adagolást ultrahang segítségével ellenőrizzük. A helyi érzéstelenítő hatására a fájdalomérzés az érintett területen megszűnik, azonban a tapintást továbbra is érzi a beteg, ez azonban egyáltalán nem kellemetlen. A vénatörzsek lézeres vagy rádiófrekvenciás (RF) kezelése során a visszér jelentősen felmelegszik, ennek a hőnek egy része a környezetre is átadódhat, mely helyi melegedés formájában észlelhető, azonban ez sem éri el a fájdalom szintjét. Ha mindezek ellenére mégis kellemetlen érzés, fájdalom jelentkezne, a műtétnél jelen lévő altató orvos intravénás fájdalomcsillapítóval, nyugtatóval kiegészíti a műtéti érzéstelenítést.